english
"Cervantes'in Sol Eli"
25 Ekim Salı 2011 - 03 Aralık Cumartesi 2011

Cervantes’in Sol Eli
25 Ekim 2011 – 25 Kasım 2011 / Karşı Sanat Galerisi
Küratör: Mery Cuesta

Sanatçılar: B-Toy, Bora Başkan, Cihan Kılıç, David Curto, Emir Yardımcı, Gonzalo Rueda, Mery Cuesta, Nacho Simal, Özgür Erkök, Rubén Pedro, Sergio Mora ve Tan Cemal Genç.


‘Cervantes’in Sol Eli’ Sergisi tarih, sanat ve mizah aracılığı ile bir diyalog yaratmayı amaçlıyor. ‘Cervantes’in Sol Eli’, on iki İspanyol ve Türk sanatçının, Türk ve İspanyol tarihlerini kesiştiren önemli dönüm noktalarından biri olan ‘Cervantes’in sol elini İnebahtı Savaşı’nda kaybetmesi’ni çizim, resim ve çizgi karakterler aracılığıyla yansıtan eserlerini biraraya getiriyor. Böylece ‘Cervantes’in Sol Eli’ Türkiye ve İspanya arasında yeni bir tarih dönemi yazmaya odaklanan sanatçılar için başlangıç noktasını oluşturuyor ve sanatçılar bu tarihi dönüm noktasını değişik perspektiflerden tekrar yorumluyorlar.

 


B-Toy, Gonzalo Rueda ve David Curto konuyu tarihsel boyutu ile ele alıyorlar.
B-Toy dinler arası köktenci savaşları, katolik devletler ve Osmanlılar arasındaki savaşlar ile ilişkilendirdiği bir yansıtma gerçekleştiriyor. Bu bağlamda Hollandalı Protestanlar 16.yy’da İspanyol Katolizmini parçalamak için büyük bir güçle mücadele ettiler. Protestanların amblemi, içinde ‘Katoliklerden önce Türkler’ yazan yarım aydı ve ayırt edici bir biçimde Türk bayrağına yakın  bir formda olan bu amblem Hollandalılar’ın Türkler’e karşı daha toleranslı olduklarını anlamamızı sağlıyor. B-Toy çatışmanın devamı olarak da devletler arasındaki askeri birleşmelere ve askeri harcamalara işaret ediyor.

David Curto ise katılımcılara yedi gravür serisi sunuyor. Fotoğrafın olmadığı 18.yy’da savaş sonrası dönemlerde kazananların ve kaybedenlerin dökümantasyonu için kullanılan bu teknik şüphesiz bugün dijital imajın sahip olmadığı tarihsel gerçeklik kalitesini sunuyor. Curto’nun çatışma temsilleri geri çekilme/regresyon tekniği aracılığıyla iz sürüyor ve kimsenin olmayan bir toprakta ve yıkımda konumlanıyor.

Gonzalo Rueda da savaşa öteki kavramı temelinde bakıyor: öteki kavramı tarihsel olarak nasıl temsil ediliyor? Bu bağlamda İspanyollar “Düşman Osmanlı”yı hem büyüleyen hem de korkutan bir düşman olarak tanımlıyor  çünkü hem kaos hem de lüksü temsil ediyor. Gonzalo işlerinde sanat tarihinden üç referans kullanıyor: El Cristo de Lepanto de Barcelona efsanesi, sultan temsilleri ve Bosch’un ‘Deliler Gemisi’ tablosu.

Diğer sanatçılar, Cervantes’in biyografisi üzerine tarihsel göndermeler yapıyorlar ama hayal dünyasından. Cihan Kılıç yazarın sol elini, Gervasio de Cervantes adıyla özgürleştiği ve maceradan maceraya koştuğu benzersiz bir hikayeye davet ediyor. Diğer taraftan Ruben Pedro Cervantes’i kendi mahremiyetinde, aziz görünümünü hatırlatmak istediği resimler aracılığı ile hayal ediyor. Resimlerde Cervantes’i aile yatağında ve bir melek ya da şehvetli bir bakire tarafından kılavuzluk edilen – Caravaggio tarzıyla - bazı edebi yaratım anlarında görüyoruz.

Cervantes’in sol elindeki eserler hayal gücü ile dolup taşıyor. Sergio Mora, Bora Başkan, Emir Yardımcı ve Tan Cemal Genç’in eserleri Cervantes’i ve sol elini Inebahtı Savaşı konseptinden bağımsızlaştırıp fantazinin kanatlarında uçuruyor.

Sergio Mora, Cervantes’in sol elinin işlevsizliği üzerine kurulan gizemli ve galaktik bir karekteri vurgulayarak, pop ve klasik resim ikonları arasında
anlamlı bir karışım (ET’nin Türk versiyonu ‘Badi’yi selamlayan) öneriyor.

Bora Başkan. onu esinlendiren konu üzerine sezgilerini serbest bıraktığı vahşi bir şehir karakteri kompozisyonu sunuyor. Emir Yardımcı ise İnebahtı Savaşı’nı  yeniden yaratmak için ortaçağ kahramanlarının klasik çizgi roman karekterlerinin mücadelelerini uyandırıyor. Tan Cemal Genç de yaratımlarını karakterize eden mizahi kullanımı vurgulayan ve elin etrafında geçen komik olaylar hayal ediyor. 18.yy Osmanlı sanatçısı olan Levni’nin bir minyatüründe temellenen, Cervantes’in ölümsüz yaratımı Don Kişot aracılığıyla Sultan’ın kalbini fethettiği bir animasyon video ile sergiye katılıyor. Bu Tan Cemal’in İspanyol yazara övgüsü.

Diğer sanatçılar ise Cervantes’in sol elini kaybedişini unutmuyor ve bu yüzden eserlerinde bir uzvun kaybedilmesini merkez alıyorlar. Nacho Simal  elini kaybetmiş ünlüler üzerine bir triptik gerçekleştiriyor. Triptiğin her parçasına bir kuş eşlik ediyor. Bu küçük hayvan iktidarın alegorisi: Cervantes’in hayali, illüzyonist Rene Levand’ın büyüsü ama Darth Vader’in hırsının tutsağı. Ve son olarak Mery Cuesta ve Özgür Erkök sıkı bir işbirliğiyle sınırlı hissetmek, elsiz olmak ve her problem için nasıl çözüm üretebileceği ya da B Planı  üzerine altı diyalog resmediyorlar.

 

 

Henüz haber eklenmemiştir.