Stüdyo Wuhan

İpek Yolu'nun sesi bugünlerde sanatla yankılanıyor. Kendimizi bir tarih kitabının içinde hissederek, günün koşullarında; geleneğin, bugünün ve geleceğin parçası olarak yeni sayfalar ekliyoruz. Sanat biçimi değişse de sanatın asıl amacı ‘Yol'u (Tao) taşımak''tan geçiyor. Tarihin ilk devirlerinden bu yana Türk ve Çin halklarının yürüdüğü yollar ortak kültürel mirasları kurdu. Bu düşünceler ve uzun zamana yayılan dostluk bağlarının verdiği yumuşak güç ile Hubei Güzel Sanatlar Enstitüsü'nün kuruluşunun 100. yılında 100 resim Çin'den uzanan tarihi İpek Yolu'nu geçip İstanbul'a ulaşıyor. 

Bugün parçası olduğumuz kültür yaratımı içinde tek bir bakışın hakim olmadığını, asimetrik kurulmamış ilişkilerin çoğaldığını görmek mümkün. Bir anlaşma ya da zıtlaşmaya varmadan sadece uyum içinde hareket ederek kurabileceğimiz sınırsız yaklaşımın varlığı hatırlatan bu sergi; bütün mesafelerin ötesinde evrensellik ve yerellik tartışmalarının aşıldığı çok kültürlülüğe dayanarak Çin-Türkiye arasında kurulmasını istediğimiz sanatı paylaşmanın yolunu açmayı hedefliyor.

‘'Stüdyo Wuhan'' sergisinde, enstitü öğrencisi sanatçıların resimleri ilk kez Türkiye'deki izleyici ile buluşuyor. Sergi; sanat eğitimi, araştırma ve tasarımı bir araya getiren Hubei Güzel Sanatlar Enstitüsü ve Karşı Sanat Çalışmaları ortaklığında ‘5 Nisan- 25 Nisan' tarihlerinde Karşı Sanat'ın İstiklal Caddesi'ndeki mekânında gerçekleşiyor. 

;