6-7 Eylül Olaylarını 2005 Yılındaki Sergimiz ile Hatırlıyoruz

6–7 Eylül Olayları Sergisi 

Basın Metninden; Karşı Sanat Çalışmaları, 6-7 Eylül olaylarını, Tarih Vakfı İnsan Yerleşimleri Derneği ve Helsinki Yurttaşlar Derneği'nin de katkılarıyla hazırlanan "Tümamiral Fahri Çoker'in Arşivinden 50. Yılında 6-7 Eylül Olayları" adlı sergiyle gündeme getiriyor.


Türkiye'de, geçmişle hesaplaşma anlamında önemli bir adım daha atılıyor. Karşı Sanat Çalışmaları, 6–7 Eylül olaylarının 50. yılında, bu olayların öncesi, sırası ve sonrasıyla ilgili bir fotoğraf ve belge sergisi sunuyor. Sergi, 6-7 Eylül 1955'te Türkiye'deki gayrımüslim vatandaşlara karşı yapılan saldırı olaylarını, büyük bölümü ilk kez gün ışığına çıkacak olan 250 fotoğraf ve resmi belgelerle yeniden gündeme getiriyor. Serginin hazırlanmasına, Tarih Vakfı, İnsan Yerleşimleri Derneği ve Helsinki Yurttaşlar Derneği de katkıda bulunuyor.


6–26 Eylül 2005 tarihleri arasında açık kalacak olan sergi, olaylarla ilgili soruşturma ve mahkeme sürecinde Baş Hakim olarak görev alan ve sonradan Askeri Yargıtay Başsavcılığı yapan emekli Tümamiral Fahri Çoker'in, ölümünden sonra açıklanmak koşuluyla Tarih Vakfı'na bağışladığı arşiv esas alınarak düzenlendi. Arşiv, yaklaşık 250 fotoğrafın yanı sıra, soruşturma ve mahkeme süreciyle ilgili belgelerden oluşuyor. Bu belgelerin bir araya getirildiği 6-7 Eylül Olayları, Fotoğraflar-Belgeler, Fahri Çoker Arşivi adlı kitap da, Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından satışa sunuluyor.

Dilek Güven'in Tarih Vakfı Yurt Yayınları tarafından yayımlanan 6-7 Eylül Olayları adlı kitabı da, sergi sırasında satışa sunulacak.

Sergi sırasında 6–7 Eylül olayları üzerine bir de panel düzenlenecek. 12 Eylül Pazartesi günü saat 15:00'da Bilgi Üniversitesi Dolapdere Kampüsü'nde gerçekleşecek olan panelde, Prof. Dr. Mete Tunçay moderatörlük yaparken, Prof. Dr. Murat Belge, Prof. Dr. Zafer Toprak, Prof. Dr. Ayhan Aktar ve gazeteci Rıdvan Akar da konuşmacı olacak.

;