Omurga

Uzun bir aradan sonra nihayet! Karşı Sanat yeni mekanının kapılarını büyük bir heyecanla açıyor. İnatla ve ısrarla İstiklal Caddesi'nde, otonom ve kolektif bir kültür sanat merkezi olarak, Aznavur Pasajı'nın 6. katında, çalışmaya yeniden başlıyor. Karşı'nın giderek gençleşen kadrosu, genç bir karma sergiyle izleyicisini hem yepyeni bir başlangıca hem de kültür alanındaki bir ortak mirası yaşatmaya davet ediyor. 

20 Nisan-4 Mayıs 2019 tarihleri arasında dokuz sanatçı ve bir sanat inisiyatifinin katılımıyla gerçekleşecek "Omurga" başlıklı sergi heykel, video, performans, fotoğraf ve enstalasyonlardan oluşuyor.  

"Omurga" sergisi, içinden geçtiğimiz dönemin, genç sanat üreticileri tarafından nasıl duyumsandığına dair birtakım ortaklıkların izi sürmek için önemli bir fırsat. Serginin ilk katmanında beden kavramı var. Bir çeşit yitik yuva gibi tahayyül edilen bedenden yola çıkan sanatçılar tartışmayı estetiğin araçlarıyla hacim, boşluk, sınır ve yüzeye doğru genişletiyorlar. Sergideki işlerde dikkat çeken ağır boşluk duygusu tarihsel bağlamı içinde değerlendirilmeyi hak ediyor. Belki de toplumsal hafıza ile bireysel anlatının erimiş bağlarının bıraktığı bir boşluk bu. Çünkü sanatçılarının tümünün düşünsel güzergahında belleğe ve ölüme dair sert sorular var. "Omurga"da bir araya gelen işlerde kayıplarla dolu yuva olarak beden, tek başına güç bela ayakta duruyor; tökezliyor ama düşmüyor. Onu, bir başka eğik düzlem, bir başka dengesiz yüzey tutuyor. 

"Omurga" sergisinde kütlesiz hacimlerin dengesini incecik ve zarif kemikler taşıyor. Aralıksız darbelerle sertleşmiş kabuklar içine çekilen öznellikler, yan yana bir yığın ya da istif estetiği oluşturuyor. Sert yüzeyler, düşmemek için birbirlerinin yükünü taşımaya muhtaç gibi görünüyor. Belki bildiğimiz anlamda düzen ve örgütlü bir omurga değil ama bir ittifakın görüntüsü bu. Sanat üretimini sürdürme, yaşama dürtüsü, yoğunlaşan boşlukları her şeye rağmen ayakta tutan bir omurgayı umutla var ediyor. 

 

;