Göz Göre Göre 25 Yıllık Tanıklık - Fatih Pınar Küratör: Nazlı Ökten

Göz Göre Göre - Fatih Pınar

Göz Göre Göre "25 Yıllık Tanıklık" 17 Mayıs / 6 Haziran 2024

Fatih Pınar

Küratör: Nazlı Ökten

17 Mayıs 2024 19:00'da Karşı Sanat'ta açılıyor.

Fatih Pınar’ın gezi fotoğraflarıyla başlayıp video-aktivizme, oradan belgesele uzanan kişisel macerası her aşamasında Türkiye’nin geçirdiği “büyük dönüşüme” eşlik ediyor. 25 yıllık bu serüven meşru görülen kamusal alanın kıyısında kalanların, görmezden gelinenlerin hikayelerini farklı mecralardan farklı formlarla anlatıyor. Bu görsel belgeler bastırılmış olanı ortaya çıkarırken hegemonik anlatılara da meydan okuyor.

Bu sergiyle Diyarbakır, Cizre, Tarlabaşı, Festus Okey Davası, Gezi, deprem gibi şiddetli dönüm noktalarıyla, 1 Mayıslar, 8 Martlar, Onur Yürüyüşleri gibi şenlikli direnişleri bir arada göz önüne sererek, Türkiye’nin son 25 yılına tanıklık eden bir tünelin içinden geçip giderken ışık ve karanlığın o şaşmaz oyununa katılacaksınız. Sadece bireysel veya kolektif hafızayı tazelemek için değil onu yarına tüm hakikatiyle taşıyacak bir yeniden inşa sürecine katılmak için 17 Mayıs 19:00'da Karşı Sanat'a davetlisiniz.Fatih Pınar

1998-2004 yılları arasında Atlas Dergisi’nin fotoğrafçısı olarak çalışırken fotoröportaj yapmayı öğrendi. İnternetin yaygınlaşmasıyla birlikte 2004 yılında fotoğraflarla sesleri birleştirerek interaktif hikayeler anlatmaya ve haber siteleri için çalışmaya başladı. Fotoğraf makinasının dijitale dönüşmesi ve sosyal medya’nın yükselmesiyle birlikte multimedya; videoaktivizm ve haber videosu içerikleri üretti. Foto muhabiri olarak başlayan serüveni bağımsız gazeteci, videojournalist ve belgesel sinema yönetmeni olarak devam ediyor.


Son 6 yıldır düzenli olarak DW, VOA, BBC ve France 24 ortaklığıyla kurulan +90 kanalı için politik ve sosyal gündemi takip eden kısa belgeseller hazırlıyor. En iyi bildiği şey; senaryosu, sinopsisi, ekibi, oyuncusu olmayan, kurgulanmamış insan hikayeleri anlatmaktır. 

;